Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Matrace

Jak vybrat matraci?

 
Kvalitní spánek a pohodlí pro vaše záda jsou na prvním místě.
 
Dostatečně pohodlný, tak akorát dlouhý a především kvalitní. Takový by měl být váš spánek. Jak toho dosáhnout? Kromě správných životních návyků a příjemného prostředí v ložnici je důležitou podmínkou vhodná matrace. A právě výběr takové ideální matrace není vůbec jednoduchý. Nabídka je dosti široká, materiály i technologie se rychle vyvíjejí. Matrace by vám navíc měla spolehlivě sloužit i desítky let.
 
 
 
 
Správně zvolená matrace vám pak uleví od bolesti zad a kloubů. Celkově bude váš spánek mnohem kvalitnější. Naopak při špatné volbě můžete negativně ovlivnit opěrný systém těla. To je pak nebezpečné hlavně u dětí. Výběr matrace je velice individuální věc. Není vhodné nakoupit pro celou domácnost stejné matrace ve výprodeji. Každá matrace by ideálně měla být co nejvíce přizpůsobena konkrétní osobě, která ji bude dlouhodobě užívat.
 
 

Základní pravidla pro výběr matrace

 
• Tvrdost matrace vybírejte podle pohlaví, hmotnosti a podle věku uživatele. Dále berte v potaz preferované polohy ve spánku
 
• Ideální délka matrace je o 20–25 cm více než je dlouhé vaše tělo. 
 
• Šírka je individuální, běžně se udává 90 cm na jednolůžko. U dvoulůžka se stává, že matrace může mít i 80 cm.
 
• Optimální výška je alespoň 15 cm. U seniorů alespoň 20 cm.
 
• Materiál volte podle roštu, spacího prostředí i osobních preferencí. To pokud jste třeba alergici či dáváte přednost přírodním materiálům.
 
• Ideální nosnost záleží na hmotnosti spícího. Vždy si dávejte rezervu.
 
 
 

Tvrdost matrací

 
Tím nejdůležitějším parametrem při výběru vhodné matrace je tvrdost. Od té by se měl zprvu odrazit každý. Většina prodejců odlišuje 4 tvrdosti od měkkých až po extra tvrdé. Někteří udávají kategorií 5. Tito prodejci navíc zahrnují do dělení i extra měkké matrace, které nejsou po zdravotní stránce vhodné. 
 
Jedním z nejzásadnějších faktorů při výběru tvrdosti matrace je tělesná hmotnost uživatele. Lidé s nižší váhou mohou volit i měkčí matrace, lidé s vyšší váhou by měli volit spíše matrace tvrdší, které poskytnou tělu dostatečnou oporu. Obecně platí, že právě ženy a osoby staršího věku preferují měkčí matrace. Muži často volí spíše tvrdší varianty. 
Preferované tvrdosti jsou 2 a 3. Ty uspokojí opravdu široké spektrum zájemců.
 
Poté je dobré zvážit polohu při spánku. Spíte-li hlavně na boku, zatěžujete některé zóny matrace více a jiné zase méně. Proto je pro vás optimální matrace měkká až středně tvrdá. Ta se přizpůsobí tělu, ale zároveň vás podepře. Preferujete-li spánek na břiše nebo za noc vystřídáte všechny možné polohy, oceníte středně tvrdou matraci, která se opět přizpůsobí tělu a zároveň ho zajistí ve vodorovné poloze. Pokud spíte na zádech, jednoznačně volte matraci tvrdší. Ta při spánku optimálně rozloží vaši váhu a zajistí páteř v přirozené poloze. Nedochází tak k nadměrnému propadání třeba v bederní oblasti.
 
 
 
Tip pro manželsk​ou postel: Do manželské postele si místo jedné velké matrace pořiďte 2 malé – vy i váš partner nebo vaše partnerka si můžete na svou stranu postele vybrat matraci v té tvrdosti, která co nejvíce odpovídá vašim preferencím a tělesným proporcím. Pokud chcete povrch lůžka sjednotit, umístěte navrch velkou lehkou krycí matraci, tzv. topper.
 
 
 

Typy matracových materiálů

 
Matrace se vyrábějí ze širokého spektra materiálů. Každý materiál má jiné vlastnosti a každý se hodí pro jiného uživatele.
 

Latexové matrace

 
Patří k těm měkčím a jsou velice komfortní. Vyrábí se většinou ve tvrdosti 1 a 2. Oplývají vysokou elasticitou, díky které se přizpůsobí tvaru těla. Pyšnit se mohou dlouhou životností a stálostí parametrů. Střed se pro větší tuhost prokládá kokosovými vlákny, PUR nebo HR pěnou. Nejsou moc vhodné do vlhčího prostředí, jelikož mají vysoký podíl přírodních materiálů, a tak jsou méně prodyšné. Tím pádem je nedoporučujeme ani osobám, které se nadměrně potí. Pro alergiky jsou též nevhodné, a to z důvodu neodolnosti vůči roztočům. Hodí se spíše na lamelové rošty. Pevná deska jim nesvědčí.
 
 

Pružinové matrace

 
U hodně lidí ztratily tyto matrace na popularitě kvůli uvolněným pružinám, které tlačily do zad. Nynější podoba pružinových matrací se zásadně posunula. Jsou velice pružné, tedy se skvěle přizpůsobí tvaru těla. U většiny matrací už ani nehrozí nepříjemné protlačování pružin na povrch. Díky své prodyšnosti se hodí na pevné rošty. S lamelovými rošty, obzvláště s těmi polohovacími, si moc rozumět nebudou.
 
 
 

Pěnové matrace

 
Jsou vyráběny z různých druhů pěn s rozdílnými vlastnostmi, které jdou navzájem kombinovat. Jejich předností je univerzálnost. Dají se vytvořit v různých tvrdostech a jsou vhodné pro všechny typy lamelových a laťových roštů.
 
 
 

Speciální označení matrací

         

 
Sendvičové matrace – Výplň matrací je složena ze dvou různých materiálů. Tím se zvyšuje jejich životnost a celkový komfort při užívání. Většinou se jedná o kombinaci líné pěny na povrchu a HR pěny tvořící jádro.
 
Bio matrace (zelené matrace) – Bio kvalita slibuje, že použitý materiál je v souladu s ekologickými standardy. 
 
Zdravotní matrace – Jsou opatřené certifikátem, který garantuje, že matrace splňují veškeré požadavky na zdravý spánek. Jde buď o matrace hypoalergenní, hygienické, nebo matrace pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko.
 
Ortopedické matrace – Zaručují stabilní oporu páteři. Jsou testované na správné rozložení váhy těla.
 
Gelové matrace – Jde o matrace zhotovené ze studené nebo líné pěny. Ve své ložné ploše obsahují gelové segmenty, které zaručují akupresurní body pomáhající během spánku uvolnit svalstvo. Tuhost matrací je bodově rozdílná. Relaxaci těla také napomáhá stálost gelu, která je doživotní. Výhodou gelu jsou jeho hygienické vlastnosti. Roztoči a bakterie nemají šanci se usadit a množit. Proto jsou tyto matrace vhodné pro děti i alergiky.
 
Antidekubitní matrace – Jsou ideální proti proleženinám. Jedná se o matrace vyrobené z kvalitní HR pěny, která se přizpůsobuje tvaru těla, a vytváří tak oporu svalům i páteři. Díky tomu u spícího nedochází k proleženinám.
 
Matrace pro seniory – Matrace pro starší lidi je potřeba vybírat s ohledem na jejich aktuální zdravotní problémy a zároveň vzít v potaz i možná budoucí omezení. Čím vyšší matrace, tím lepší. Dobré pravidlo pro výběr je, že dotyčnému by měla hrana matrace sahat po jeho hýždě. Tak nebude při vstávání zbytečně namáhat kyčle. Materiálově by měla být dostatečně prodyšná a měla by dokázat rozložit váhu, a tak snížit protitlak na tělo. Tvrdostí je tento typ matrace spíše měkčí. Ideální jsou matrace antidekubitní nebo matrace z líné pěny.
 
Matrace pro malé děti – Nejvhodnější matrace pro děti jsou ty tvrdší. Těla dětí se stále vyvíjejí a rostou a tvrdší matrace může podpořit jejich zdravý tělesný vývoj.
 
 
 

Zónování matrace

 
Některé druhy matrací mají po své délce několik pevných zón. Zóny jsou místa, která mají rozdílnou tvrdost, a poskytují tak různou oporu. A to z důvodu, že lidské tělo nevyvíjí rovnoměrný tlak po celé délce matrace a zatěžuje ji v každé části jinak. Ideální matrace by tomu měla být přizpůsobena. Navíc tak matrace zabraňuje proleženinám právě v místech, kde ji více zatěžujeme, což jsou hlavně oblasti kolem kyčlí, šíje, zad a chodidel. Platí, že čím více zón, tím vyšší kvalita matrace.
 
 
Zónové matrace nejsou vhodné pro děti do 150 cm, jelikož jednotlivé zóny nedokážou přesně kopírovat proporce jejich menších těl.
 
 
 

Potahy matrací

 
Základní funkce potahu jsou:
 
oddělení ležícího těla od jádra matrace, a tak zajištění prodyšnosti
estetická funkce
udržení čistoty
 
Ideální je, když je potah matrace snímatelný. Během spánku totiž lidské tělo vypotí kolem jednoho litru potu, a proto je potřeba potah pravidelně udržovat, a zabránit tak množení mikroorganismů. Dobře vybraný potah, kterému věnujete vhodnou péči, vám pomůže prodloužit životnost matrace, ochrání vaši postel před nečistotami a přinese maximální pohodlí.
 
Při výběru potahu se zaměřte také na jeho gramáž. Podle ní dokážete zjistit kvalitu. Čím vyšší gramáž, tím vyšší kvalita. Potah s vyšší gramáží je odolnější například proti prošoupání, a tak déle vydrží.
 
 
 
 

Rady na závěr 

 
Správně vybraná a opečovávaná matrace vám může sloužit deset i patnáct let. Po takové době se už materiál unaví a je vhodné ji obměnit. Za takto dlouhý časový úsek se také mohou změnit vaše preference, váha i citlivost. Je rovněž potřeba hledět na hygienické hledisko. Optimální doba pro výměnu matrace je každých sedm let.
 
Ztrátu kvality matrace poznáte podle jejího změkčení, proležení či deformace, která se projevuje zejména v bederní oblasti, kde matraci nejvíce zatěžujete. 
 
Abyste dosáhli co nejdelší životnosti matrace, pravidelně ji větrejte a otáčejte. Permanentní zastlání v posteli a spaní při jedné straně jí nesvědčí. Ve více zatěžovaných místech začne rychleji měknout a po čase může dojít až k deformaci. Matraci otáčejte vždy po měsíci, a to před spaním. Ráno na to není vhodná doba, protože jste matraci zahřáli a je potřeba ji nechat vyvětrat, než ji otočíte zahřátou stranou dolů. Otočení by se tak mohlo rychle minout účinkem, a naopak byste ji zapařili. Vyvětrání matrace zabraňuje množení mikroorganismů a plísní.
 
V neposlední řadě je důležité pravidelné a důkladné praní ložního prádla včetně snímatelného potahu či chrániče matrace, který doporučujeme pořídit. Potah je mnohem lépe omyvatelný než matrace samotná. Jednoduše ho stáhnete a vyperete, to lze u matrace těžko. V případě, že vaší matraci snímatelný prací potah nepořídíte, nečistoty odstraňujte jemně navlhčeným hadříkem s šetrným čisticím prostředkem. Potah čistěte pouze po povrchu a vyvarujte se promáčení látky a prosáknutí vody do matrace. Poté nechte matraci důkladně vyschnout. Ideálně vyvětrejte a pusťte k ní alespoň na hodinu čerstvý vzduch.  
 
Ke kvalitní matraci je potřeba také vhodný rošt. Ten vám bude sloužit delší dobu než matrace samotná, proto se také vyplatí do něho více investovat a vybírat ho s rozvahou. S výběrem roštu vám více poradíme zde.
 
 
Porovnat matrace